AYAKKABI BAKIM ÖNERİLERİ

Ayakkabılarımızda cildimiz gibi bakım yapılmayı hak ediyorlar. Bunun en kolay uygulamasını sizlere bu yazımızda anlatacağız. Sizlere sunduğumuz önerilerimizi dikkate alıp her gün birkaç dakikanızı ayırarak ayakkabılarınızı ilk günkü gibi yeni ve temiz tutabilirsiniz.

Ayakkabılarınız her ne çeşit olursa olsun giyerken ayakkabı çekeceği kullanın. Ayakkabılarınızın arkasına basarsanız, ayakkabı çirkin ve biçimsiz bir şekil alır ve bir süre sonra ayağınıza uymamasını sağlar. Ayakkabınızın ayağınızdan kolayca çıkarmak için tüm bağcıklarını çözünüz. Bunu yapmanız uzun zamanınızı almayacaktır. Ayakkabının şeklinin korunması için ayakkabı kalıbı kullanın. Ayakkabı kalıbı ayakkabılarınızın formunu korur, kırışıklıkları düzeltir ve taban yapısını rahatlatır. Yalnız kalıbın ayağınızla aynı boyda olmasına dikkat edin. Aksi taktirde ayakkabı genişleyebilir. 

Ayakkabı kalıbı kar ve yağmurda etkili bir çözüm yoludur. Islanmış ayakkabınızın içine kalıbı (özellikle de ahşap kalıpları) koymamız nemi emmesine yardımcı olacaktır. Ayakkabı kuruması için soba, kalorifer gibi yerlere koymayınız. Bunu yapmak deriye ciddi anlamda zarar verir. Bu gibi hasarları da hiçbir bakım kremi gideremez. Ayakkabınızı havalandırarak yada yan yatırarak kurutunuz. 

Ayakkabınızı düzenli olarak temizleyin yani cildinize verdiğiniz önemi ayakkabılarınıza da verin. Ayakkabılarınızı her kullanımdan sonra silin veya fırçayla temizleyin. Ayakkabınızı uzun süre kullanmayacaksanız üzerine ince tabaka krem sürün ve kutusunda saklayın. Aynı ayakkabı her gün giyilmemeli ve formu bozulmaması için ayakkabı giyildikten sonra 24 saat(bir gün) dinlendirilmelidir.

HANGİ DERİDE HANGİ KREM?

Rugan
Rugan ayakkabıyı nemli bez ile temizleyin ve krem kullanmayınız. Kremle temizlediğiniz takdirde parlak görünüm yerine lekeli görünüm oluşur. Kendine özgü bakım kremini uygulayınız. Ruganın üzerinde tabakalı zar olduğu için emilen maddeleri kullanmayınız.
Düz Deri
Öncelikle ilk kullanımında düz deri spreyi ile temizleme işlemi görmesi tavsiyemizdir. Bu işlemi kapalı alanlarda uygulamayın. Derinin kalitesine göre krem kullanın. Örneğin yumuşak deriler için losyon, kaba ve dokulu deriler içinse mumlu krem kullanılması tavsiye edilir.
Kaba Deri
Düz deriden daha hassas deri olarak nubuk ve süet deriler vardır. Yüzeydeki kıllar mumlu bakım kremiyle temizlemek ayakkabının aşınmasına ve yapışkan bir görüntü oluşmasına sebep olmak demektir. O yüzden temizleme işlemleriniz için özel nubuk/ süet spreylerini önerebiliriz. Ayakkabınızın canlı gözükmesi için nubuk ve süet özel sıvıyı uygulamanız yeterli olacaktır. Ayakkabınızı temizlerken özel nubuk/süet fırçası ve sünger kullanınız.
Kumaş Ayakkabı
Kumaş ayakkabılarınız çabuk kirlenir. Bu tür ayakkabılarınızı kullanmadan önce özel kumaş bakım spreyi uygulayın. Sprey kullandığınız taktirde ayakkabınız kirlendiğinde kolayca suyla yıkayıp sabunlu bezle silebilirsiniz.Ayakkabılarımızda cildimiz gibi bakım yapılmayı hak ediyorlar. Bunun en kolay uygulamasını sizlere bu yazımızda anlatacağız. Sizlere sunduğumuz önerilerimizi dikkate alıp her gün birkaç dakikanızı ayırarak ayakkabılarınızı ilk günkü gibi yeni ve temiz tutabilirsiniz.

Acil Durum Önerileri:
Yağ lekeleri ; Ev işlerinde kulanılan temizleme benzini kullanın
Sakız veya tutkal ; Derin dondurucuda bekletin ve çıkarın
Şekerli lekeler ; Lekenin üzerini bant yapıştırın ve tırnağınızın veya sert bir cisim yardımıyla hızlı bir şekilde çekin